Вхід на сайт

Увійти Зареєструватись

«Информация для медицинских работников / первый живой профессиональный портал для практикующих врачей»

Вибір напряму медицини

Інформаційний блок
Розмір тексту
Aa Aa Aa

Позиція МОЗ України

Редакция (додав(-ла) 20 августа 2010 в 10:30)
Додати новость Роздрукувати

Позиція МОЗ України щодо процесу передачі галузевих вищих навчальних закладів, в тому числі медичних і фармацевтичних, у підпорядкування МОН України

Міністерство охорони здоров’я України інформує про наступне:

На нашу думку, процес передачі усіх галузевих вищих навчальних закладів (окрім військових) у сферу підпорядкування МОН України, що нині активно обговорюється у міністерствах, відомствах та освітянській спільноті, має на меті концентрацію управління усіма навчальними закладами під егідою Міністерства освіти та науки України та наступну оптимізацію їх мережі.

Саме це відображено у проекті Закону України «Про вищу освіту» (нова редакція), який розроблений МОН України та вноситься на засідання Кабінету Міністрів України наприкінці серпня.

Що ж стосується можливої передачі МОН вищих медичних навчальних закладів IV рівня акредитації МОЗ України, то керівництво медичної галузі категорично її заперечує і з цього приводу вже двічі тільки протягом останнього місяця зверталось безпосередньо до керівництва Уряду та Міністерства освіти і науки України.

Самими серйозними аргументами проти передачі медичних вузів до сфери управління МОН України є наступні:

  1. Підготовка фахівців для охорони здоров'я в Україні, як і інших європейських країнах, має особливу специфіку додипломної та післядипломної підготовки, що пов’язано з постійною роботою студентів та лікарів біля ліжка хворого в лікарнях та клініках. Така система безперервного професійного розвитку лікаря потребує постійного контролю за якістю підготовки саме з боку Міністерства охорони здоров’я України і лікарських асоціацій відповідно до чинного законодавства та стандартів Всесвітньої Федерації медичної освіти.
  2. За умови підпорядкування вищих медичних навчальних закладів до сфери управління МОН України штучно утворюється міжвідомчий бар’єр щодо стандартів підготовки лікарів та обсягами їх держзамовлення, за що буде відповідати МОН, та працевлаштуванням і підвищенням кваліфікації лікарів (щорічно до 70 тисяч осіб), за що відповідатиме МОЗ.
  3. В країні буде призупинено процес створення університетських лікарень та клінік, який розпочатий МОЗ України спільно з регіональними управліннями охорони здоров’я, що погіршить якість практичної підготовки лікарів та надання спеціалізованої медичної допомоги населенню країни.
  4. Передача вищих медичних навчальних закладів до сфери управління МОН України неминуче призведе до встановлення комунальними лікувально-профілактичними закладами орендної плати, додаткових витрат за експлуатацію обладнання та комунальних виплат для вищих навчальних закладів, оскільки, вони будуть мати різні джерела фінансування і різне відомче підпорядкування. Це ж в свою чергу призведе до суттєвих необгрунтованих перевитрат обсягів Держбюджету, які встановлені для по­треб вищої освіти.
  5. Оптимізація мережі вищих навчальних закладів, запропонована МОН, призведе до нівелювання статусу медичних вузів до рівня факультетів класичних університетів. Це не буде сприяти покращанню їх матеріально-технічного забезпечення, збереженню кадрового і наукового потенціалу.
  6. Додатково також інформуємо Вас, що в усьому світі спостерігається зворотній процес відокремлення медичних факультетів від класичних університетів, так у 2006 році замість медичного факультету Віденського університету був утворений Віденський медичний університет. У США був утворений Університет медицини та стоматології штату Нью-Джерсі.
  7. Нині у вищих медичних (фармацевтичному) навчальних закладах, вісім з яких мають статус національних, навчається понад 17 тисяч іноземних громадян з 104 країн світу, що свідчить про міжнародний престиж української медичної освіти, визнаний Всесвітньою організацією охорони здоров’я, як окремої та унікальної соціальної сфери, що академічно об’єднує в університетах та клініках спеціалізовану медичну допомогу населенню, підготовку лікарів протягом усього професійного життя та наукові дослідження на засадах доказової медицини.

Враховуючи викладене, Міністерство охорони здоров’я України категорично заперечує проти передачі вищих медичних та фармацевтичних навчальних закладів до сфери підпорядкування Міністерства освіти і науки України, оскільки, це призведе до цілої низки негативних соціально-економічних наслідків, перевитрат державних коштів, створить соціальну напругу серед студентів, їх батьків, у колективах вищих медичних та фармацевтичних навчальних закладів та погіршить якість підготовки фахівців і надання медичної допомоги населенню.

 

Перший заступник Міністра
В. В. Лазоришинець

Схожі матеріали

Правова інформація: htts://medstrana.com.ua/page/lawinfo/

«Информация для медицинских работников / первый живой профессиональный портал для практикующих врачей»