
«Информация для медицинских работников / первый живой профессиональный портал для практикующих врачей»
Врачебная практика
Новое на портале
- Новости 03.03.2021 Рецепт успіху в професії лікаря - на recipe.com.ua
- Новости 22.02.2021 Найпопулярніші харчові добавки, які приймають для підтримки організму в тонусі
- Новости 22.02.2021 4 витамина для поддержания иммунитета зимой
- Новости 22.12.2020 Как поддержать организм в стрессовый период жизни?
- Статьи 26.05.2020 Враження нервової системи при COVID-19
- Новости 25.05.2020 Аортокоронарное шунтирование в Турции
- Новости 15.05.2020 Изучается возможность применения флувоксамина для профилактики гиперцитокинемии у пациентов с COVID-19 легкой и умеренной степени тяжести
- Новости 15.05.2020 Подтверждена способность дексразоксана уменьшать кардиотоксичность, связанную с применением антрациклинов, при лечении острого миелоидного лейкоза у детей
- Новости 13.05.2020 Особенности течения коронавирусной инфекции COVID-19 у детей: новые данные
- Новости 13.05.2020 Нарушения сна как фактор риска обострения бронхиальной астмы у пациентов взрослого возраста
Дисеміновані процеси легень

Дисеміновані процеси легень, що характеризуються ураженням понад двох сегментів, займають місце серед складних для дифдіагностики захворювань
Найбільш часто синдромом дифузної вогнищевої дисемінації відображаються:
- дисемінований туберкульоз;
- саркоїдоз;
- пневмоконіози;
- карциноматоз;
- діопатичний фіброзуючий альвеоліт.
При їх розмежуванні слід враховувати переважаючу локалізацію вогнищ, їх розміри, динаміку рентген-картини, клінічні прояви захворювання, професійний анамнез.
Для гострого гематогенного дисемінованого туберкульозу характерна дифузна рівномірно симетрична мономорфна міліарна або дрібновогнищева дисемінація при виражених клінічних проявах запального процесу. Підгострому і хронічному дисемінованому туберкульозу характерні:
- переважна локалізація змін в верхівкових та задніх сегментах;
- нерівномірність дисемінації;
- поліморфізм вогнищ, схильність їх до злиття;
- наявність в легенях фіброзних та деструктивних змін.
Саркоїдоз (хвороба Беньє-Бека- Шауманна) в другій стадії характеризується:
- симетричністю дисемінації;
- різнокаліберністю вогнищ, переважною їх локалізацією в периферичних відділах легень;
- наявністю інтерстиціальних змін найбільш виражених в прикореневих відділах, збільшених бронхопульмональних і трахеобронхіальних лімфатичних вузлів;
- не характерність деструктивних змін.
Відмінними рисами пневмоконіозів являються:
- середньої величини вогнища, їх правильна округла форма, рівні, чіткі контури;
- наявність виражених інтерстиціальних змін та звапнення як внутрішньолегеневих вогнищ так і сполучнотканинних конгломератів і лімфатичних вузлів межистіння, обов’язковим є відповідна професійна шкідливість.
При гематогенному карциноматозі:
- дисемінація розповсюджена;
- вогнища множинні, середніх і великих розмірів, правильної округлої форми з рівними чіткими контурами;
- інтерстиціальні зміни відсутні;
- лімфатичні вузли межистіння не збільшені;
- характерним є швидке збільшення розмірів вогнищ.
При ідіопатичному фіброзуючому альвеоліті ( синдром Хамемена-Річа) можуть виявлятися дрібні вогнищеві тіні переважно в нижніх та середніх відділах легень на фоні дифузно зміненого легеневого рисунку, що виражається в його підсиленні та деформації з появою дрібносітчастих і петлястих структур. Звертає на себе увагу невідповідність важкої клініки і скудність рентгенологічних даних.
Пневмофіброз характеризується вираженою дифузною деформацією та збагаченням легеневого рисунку, що місцями може створювати видимість дрібних вогнищево-подібних тіней.
Одною важливою диференціальною ознакою між туберкульозом та саркоїдозом - є нехарактерність деструктивних змін при хворобі Беньє-Бека-Шауманна, але в практиці зустрічаються винятки.
Цікавим прикладом є пацієнт Б., 1976 р.н., якому в 2005 р. діагностовано (за показниками КТ обстеження) – алергічний альвеоліт, емфізема легень, хронічний бронхіт. В 2009 р. пацієнт проходить повторне КТ обстеження: в верхніх частках обох легень на фоні вираженого інтерстиціального компоненту множинні дрібні гіперденсивні вузлові ущільнення з локалізацією переважно в S1, S2 зливного характеру, що відповідає периваскулярному інфільтрату. Справа в S2 неправильної овальної форми порожнина з фіброзними стінками розмірами 4,82х3,98 см. Верхівка лівої легені змінена бульозною емфіземою. В 1-му міжребер’ї зліва по задній поверхні - фіброзне ущільнення плеври з поліциклічними зовнішніми контурами. Просвіт сегментарних та часткових бронхів звужений, стінки потовщені внаслідок перибронхіальних змін. Збільшених бронхопульмональних лімфовузлів і вузлів межистіння не виявлено. Скат діафрагми чіткий, реберно-діафрагмальні синуси вільні. КТ-картина альвеоліту з компонентом хронічного пневмоніту, ускладнений бульозною емфіземою з локальною фібротизацією плеври. А після відкритої біопсії легень у 2009 р. гістологічне дослідження вказує на наявність в респіраторних відділах множинних «штампованих» епітеліоїдних та гігантоклітинних гранульом без казеозного некрозу (гранульоми мають неспецифічну будову і складаються з лімфоцитів, макрофагів, епітеліоїдних і гігантських багатоядерних клітин), що є характерною патологоанатомічною ознакою саркоїдозу.
Наукові дослідження, практика лікування та їх аналіз свідчать, що для дифдіагнозу дисемінованих захворювань легень одним з методів залишається рентген та КТ обстеження, однак для остаточної верифікації діагнозу необхідна біопсія легень.
Для порталу „Страна Врачей”
По матеріалам Перетятко І.М.
Львівський регіональний фтизіопульмонологічний центр
Правовая информация: htts://medstrana.com.ua/page/lawinfo/
«Информация для медицинских работников / первый живой профессиональный портал для практикующих врачей»