«Информация для медицинских работников / первый живой профессиональный портал для практикующих врачей»
Лікарська практика
Нове на порталі
- Новини 11.10.2024 Штучний інтелект у фармації: перспективи, переваги та потенційні ризики
- Новини 27.08.2024 Вакансії медсестри у Вінниці: особливості та вимоги до кандидатів
- Новини 07.11.2023 Мезотерапія - що це за процедура, особливості проведення і коли потрібна?
- Новини 31.07.2023 Безопераційні методики корекції нижнього повіка
- Новини 31.05.2023 Лечение метастазов в печени на поздних стадиях рака
- Новини 16.05.2023 Лікувальна фізкультура та профілактика варикозу
- Новини 23.03.2023 Що не можна робити онкологічним хворим
- Новини 05.12.2022 Лазерна корекція зору: лікар клініки “Новий Зір” розвінчує необґрунтовані страхи
- Новини 15.07.2022 Лечение синдрома вагинальной релаксации
- Новини 24.11.2021 Нашего малыша принес не аист: женщина поделилась опытом ЭКО
Особливості застосування гормональної терапії при хірургічній менопаузі у жінок із метаболічним синдромом
Частота розвитку вазомоторних, емоційно-вегетативних та обмінно-ендокринних розладів, що виникають при хірургічній менопаузі, коливається від 60 до 80%, і є тим більшою, чим більша функціональна активність була притаманна яєчникам на момент видалення.
Ключевые слова: хирургическая менопауза, метаболический синдром, гормональная терапия, фемостон
На даний час під хірургічною менопаузою і постоваріектомічним синдромом (ПОЕС) розуміють комплекс вазомоторних, емоційно-вегетативних та обмінно-ендокринних розладів, що виникають в організмі жінки після видалення яєчників, що функціонують. За статистичними даними, частота його розвитку після гістероваріектомії в пізньому репродуктивному віці складає від 60 до 80%, і є тим важчою, чим більшою функціональною активністю володіли яєчники на момент видалення [10]. У структурі оперативної гінекології домінуюче місце займають операції з приводу міоми матки, генітального ендометріозу, доброякісних проліферативних захворювань статевих органів, які виконуються переважно у жінок перехідного віку [11].
Комплекс розладів, що розвивається при видаленні яєчників, такий різноманітний і в той же час специфічний, що ряд авторів за кордоном називає його «метаболічним синдромом хірургічної менопаузи». Концепція менопаузального метаболічного синдрому (ММС) була вперше висунута у 1997 р. Spenser C. і соавт. [4].
Клінічні прояви ПОЕС залежно від тяжкості розвиваються з різною частотою. Переважають вегето-судинні порушення, що проявляються головним болем, запамороченням, пітливістю, серцебиттям, кардіалгією, відчуттям оніміння в кінцівках, так звані припливи складають найбільш типовий і постійний симптомокомплекс при ПОЕС. Припливи розвиваються зазвичай на перших тижнях після оваріектомії, досягають максимуму до 2-3-го місяця, частота їх може варіювати від 1-2 до 25 і більше разів на добу. Припливи настільки специфічні для постоваріектомічного синдрому, що їх характер і вираженість є показниками його тяжкості [11].
На другому за частотою місці ідуть нервово-психічні розлади, що характеризуються дратівливістю, плаксивістю, безсонням, ослабленням пам'яті, поганим настроєм, депресією, швидкою стомлюваністю і зниженням працездатності. Обмінно-ендокринні порушення при постоваріектомічному синдромі проявляються розвитком ожиріння, атеросклерозу, болем у суглобах, остеопорозом, появою підвищеної толерантності до глюкози. Всі ці симптоми можуть зустрічатися в різних поєднаннях і мати різну вираженість, а за наявності метаболічних порушень до оперативного втручання швидкість прогресування їх є непрогнозованою. Унаслідок дефіциту естрогенів після оваріектомії розвиваються дистрофічні зміни безпосередньо в урогенітальному тракті, з'являються дистрофічні зміни в піхві, м'язах тазового дна, сечового міхура і в зв'язковому апараті, у зв'язку з чим розвиваються різні варіанти порушення уродинаміки і нетримання сечі, що складає клініку психосексуальних розладів [10].
Не зважаючи на значну кількість досліджень, присвячених різним аспектам ПОЕС і ММС, дана проблема залишається актуальною. Її значущість визначається не тільки тенденцією до збільшення частоти оперативних втручань у жінок активного соціального періоду, але й значною поширеністю таких значущих захворювань, як цукровий діабет типу 2 (СД2), ішемічна хвороба серця (ІХС), артеріальна гіпертензія і ожиріння [7].
Хоча у останні роки в Україні з'явилося багато публікацій, присвячених проблемам постоваріоектомічних розладів, відсутність системного підходу до обстеження, одностайності поглядів на принципи корекції ПОЕС і ММС, суперечливі на сьогодні дані про ефекти ЗГТ, спричиняють чи не повну відсутність адекватної медичної допомоги даній верстві жінок.
Сьогодні необхідність ЗГТ у всіх випадках видалення активно функціонуючих яєчників не викликає сумнівів [3, 10]. Однак на практиці існує складна проблема: з чого почати лікування ПОЕС, як розплутати складну павутину метаболічних порушень? При цьому необхідно пам'ятати, що деякі препарати, позитивно впливаючи на один з проявів ММС, посилюють інші порушення метаболізму. Очевидно, що профілактичні або лікувальні заходи повинні бути спрямовані на всю сукупність чинників, що визначають сумарний ризик розвитку і прогресування клінічних проявів ММС [2, 3, 10].
Існують різні підходи до вибору засобів профілактики та корекції системних порушень у жінок з ПОЕС та ММС. Безперечні переваги має ЗГТ, хоча саме з приводу цього методу лікування існує найбільше розбіжностей. Позитивний вплив ЗГТ на клімактеричні прояви, різні метаболічні показники при пероральному застосуванні, зокрема, на ліпідний обмін, підтверджений у ряді досліджень (HERS, WHI) [2, 3]. Однак щодо впливу на вуглеводний обмін, інсулінорезистентність (ІР) результати є надзвичайно суперечливими. Це визначає необхідність подальшого вивчення ефектів ЗГТ, особливо після тотальної гістеректомії у жінок з метаболічними порушеннями.
Сучасна концепція ЗГТ при хірургічній менопаузі для профілактики менопаузальних порушень полягає в під борі мінімальних ефективних доз естрогенного компоненту у поєднанні з мінімально ефективними дозами гестагену [7, 10]. Однак метаболічний і вазоактивний ефект комбінованого естроген-гестагенного препарату залежить від типу гестагена, що визначає необхідність надання переваги при лікуванні жінок із ММС гестагенам, які не мають андрогенних і анаболічних властивостей.
Метою нашої роботи була розробка диференційованого підходу до гормональної замісної терапії у жінок із метаболічним та постоваріоектомічним синдромом.
Матеріали і методи. У дослідження увійшли 80 пацієнток після гістероваріектомії, що відповідали наступним критеріям:
- пременопаузальний вік (від 40 до 50 років)
- наявність абдомінального ожиріння, що розвинулося протягом останніх 12 місяців: індекс маси тіла (ІМТ) > 26,0 кг/м2, обвід талії >= 88 см, коефіцієнт обвід талії /обвід стегон > 0,85
- відсутність протипоказань для проведення планованої терапії
Означеним вище вимогам до профілактики та лікування ПОЕС після гістеректомії у жінок з метаболічними порушеннями, відповідає препарат Фемостон. Фемостон (естрогенний компонент якого представлений мікронізованим 17бета-естрадіолом, що добре абсорбується в шлунково-кишковому тракті, а прогестагенний компонент – дідрогестерон, володіє виключно прогестагенною активністю і є метаболічно нейтральним гестагеном) не має обмежень до застосування у жінок з екстрагенітальною патологією, ожирінням, метаболічним синдромом, цукровим діабетом, гіпертензією і не виявляє анаболічних, андрогенних, глюкокортикоїдних ефектів та не усуває протективної дії естрогенів на серцево-судинну систему, що має значні переваги за наявності ММС [5, 6, 8, 12]. Можливість оперування трьома формами Фемостону 2/10, 1/10, 1/5 забезпечує індивідуальний підбір оптимальних режимів для кожної пацієнтки [13].
Пацієнтки були розподілені на три групи. У першу групу увійшло 32 хворих у віці 40 – 45 років, оперовані з приводу вузлової форми аденоміозу, у яких до оперативного втручання рівень ФСГ у середньому складав 18,4 ± 5,6 МО/л. Пацієнтки першої групи отримували Фемостон 2/10 у безперервному режимі. Другу групу склали 36 пацієнток у віці 45 – 50 років, оперованих з приводу генітального ендометріозу у поєднанні з вузловою лейоміомою матки. Рівень ФСГ у хворих цієї групи до оперативного втручання становив у середньому 20,4 ± 7,5 МО/л. Хворі другої групи отримували Фемостон 1/10 у безперервному режимі. Групу порівняння склало 12 пацієнток, віком від 41 до 49 років, оперативні втручання у яких були проведені за подібними показаннями, які за наявності протипоказань не отримували ЗГТ. Рівень ФСГ до оперативного втручання в середньому складав 17,9 ± 6,7 МО/л.
Критеріями виключення були супутні захворювання у стадії декомпенсації, здатні зробити вплив на показники, що вивчаються; перенесений інфаркт міокарду; онкологічні захворювання; патологія молочних залоз; проведення ЗГТ протягом 12 місяців до початку дослідження; прийом яких-небудь інших гормональних препаратів;
Обстеження проводилися напередодні оперативного втручання, через 1, 3 і 6 місяців після початку терапії. Оцінювалися антропометричні параметри, для визначення тяжкості клімактеричних розладів вираховували менопаузальний індекс Kupperman H. і співавт. у модифікації Е.В. Уварової (ММІ). Оцінку толерантності до вуглеводів здійснювали за допомогою двогодинного перорального глюкозотолерантного тесту (ПГТТ) за протоколом ВООЗ (1985). Вміст глюкози в капілярній крові визначали глюкозооксидазним методом. Інтерпретацію результатів проводили відповідно до діагностичних критеріїв цукрового діабету і інших порушень вуглеводного обміну ВООЗ (1999). Для оцінки інсулінорезистентності (ІР) при проведенні ПГТТ одномоментно визначали концентрацію глюкози (ммоль/л) і імунореактивного інсуліну (ІРІ; мкОД/мл) у сироватці крові з подальшим розрахунком індексу Caro (відношення концентрації глюкози до концентрації ІРІ, при зниженні індексу Caro менше 0,33 стан розцінювали як ІР [1].
Рівні фоликулостимулюючого (ФСГ) і лютеїнізуючого (ЛГ) гормонів, естрадіолу, кортизолу, тиреотропного гормону (ТТГ) і пролактину визначали у сироватці крові імуноферментним методом. Рівні загального холестерину (ЗХС), холестерину ліпопротеідів високої щільності (ХС-ЛПВЩ) і тригліцеридів (ТГ) у сироватці периферичної крові, узятої натщесерце після 14-годинного періоду голодування, визначали ферментативним методом на біохімічному аналізаторі Reflotron (Roche). Обчислювали концентрацію холестерину ліпопротеідів низької щільності (ХС-ЛПНЩ) за формулою Friedewald W.T. і співавт. (1972). Оцінку атерогенності сироватки проводили за критеріями Європейського товариства атеросклерозу (III перегляд, (2003). Індекс атерогенності (ІА) розраховували за спеціальною формулою [9].
Статистичну обробку результатів проводили за допомогою програмних пакетів Microsoft Excel 6.0 і Biostat.
Результати та їх обговорення. Оваріектомія у пацієнток групи порівняння призводила до різкого зростання рівнів ЛГ і ФСГ у сироватці крові (39,5 ± 3,2 МО/л через 1 місяць після операції, р < 0,001 порівняно із вихідним рівнем), причому зростання рівнів гормонів тривало до 6 місяця після оперативного втручання. Вже через тиждень після оперативного втручання у 4 (33,3 %) пацієнток групи порівняння виявлялися клінічні ознаки ПОЕС. Частота припливів у трьох жінок була в межах 10 в добу, у однієї - в межах 10-15. При оцінці тяжкості ПОЕС за шкалою Kupperman були отримані схожі результати. При повторному обстеженні через 3 місяці після виписки ПОЕС виявлявся вже у 11 (91,7 %) пацієнток. Отримані дані свідчать, що за відсутності ЗГТ розвивається несприятливий гормональний дисбаланс, який сприяє формуванню і підтримці ПОЕС.
Пацієнтки першої і другої основних груп отримували ЗГТ з третьої доби після оперативного втручання після встановлення нормальної моторики кишечника. Середній бал ММІ до початку лікування склав 34,2 ± 4,2 бали, що відповідає слабкому ступеню вираженості клімактеричного синдрому. Під впливом терапії Фемостоном у жінок із ММС не спостерігалося значного підвищення рівня ФСГ (через 1 місяць після оперативного лікування зростання склало в середньому 42,4 % у І групі і 52,3 % у ІІ групі). Однак вже через три місяці у обох групах виявлялась тенденція до зменшення рівня ФСГ, яке було більш виражене у першій групі. У першій групі ранні прояви ПОЕС були відсутні у всіх хворих.
У другій групі восьми пацієнткам, у зв’язку з появою припливів частотою до 10 на добу, пітливості, серцебиття, плаксивості, безсоння, різких змін настрою (ММІ 45,5 ± 5,3 бали), що відбувалося на тлі зростання рівня ФСГ при низьких рівнях естрадіолу у сироватці крові, була проведена корекція ЗГТ і призначений Фемостон 2/10. В ході лікування спостерігалося прогресивне зниження даного параметра: через 10 діб на 22,2 % (p < 0,05), через 1 місяць - на 41,4 % (p < 0,05), через 6 місяців - на 66,3 % (p < 0,05). При цьому найбільш виражений і швидкий за часом ефект Фемостон надавав відносно нейро-вегетативних проявів ПОЕС.
Прийом Фемостону дозволяв утримувати концентрації естрадіолу в сироватці крові жінок після оперативного втручання на рівні в середньому 83,6 ± 8,5 пмоль/л у першій групі і 71,2 ± 7,6 пмоль/л (через 3 місяці після оперативного втручання). Рівні ЛГ, а також співвідношення ЛГ/ФСГ достовірно не змінювалися. Статистично значимих змін рівнів пролактину, кортизолу і ТТГ на тлі прийому Фемостону в обох групах нами не виявлено.
Дослідження динаміки маси тіла і розподілу жирової тканини у жінок з першої і другої клінічних груп показало, що протягом 6 місяців середні значення ІМТ, ОТ, ОС і ОТ/ОС достовірно не змінилися, що свідчить не тільки про відсутність збільшення маси тіла на тлі комбінованої терапії 17β-естрадіолом і дідрогестероном, але і про відсутність негативного впливу його на розподіл жирової тканини у жінок із ММС.
Позитивні зміни були виявлені при дослідженні параметрів вуглеводного обміну у жінок 1 і 2 клінічних груп. Місячний курс лікування Фемостоном не викликав змін рівня базального інсуліну в крові обстежених жінок, у той же час через 3 місяці після оперативного лікування на тлі ЗГТ лікування зміст ІРІ натщесерце знизився на 6,4 %, а через півроку - на 15,2 %.
Звертало на себе увагу, що середній рівень ІРІ після навантаження до оперативного втручання у обстежених пацієнток складав 45,7 ± 9,3 мкОД/мл, що значно перевищує нормальні показники. Динамічне спостереження протягом 6 місяців після операції при проведенні ЗГТ показало виражену тенденцію до зниження даного показника, хоча і через 6 місяців досліджуваного періоду його значення не досягло нормального рівня.
У той же час через 6 місяців від початку гормональної терапії індекс Caro підвищився на 46,9 % (p < 0,05) у пацієнток 1 групи і на 39,8 % - другої групи, що виявилося досягненням нормальних величин індексу у 16,2 % пацієнток основних клінічних груп. Таким чином, отримані дані свідчать про відсутність негативного впливу терапії 17β-естрадіолом і дідрогестероном на показники вуглеводного обміну у жінок після гістероваріектомії з ММС.
Дослідження показників ліпідного обміну продемонструвало достовірне підвищення рівнів ХС-ЛПВЩ і зниження індексу атерогенності при незначному зниженні рівнів ЗХС та ХС-ЛПНП.
Висновки. Отримані результати свідчать про ефективність попередження ПОЕС у пацієнток із метаболічними порушеннями після проведення об’ємних оперативних втручань із видаленням яєчників з приводу доброякісної патології органів малого тазу у жінок пременопаузального віку.
В процесі проведення гормональної терапії в післяопераційному періоді необхідний моніторинг вираженості проявів ПОЕС зі зміною, при необхідності, гормонального навантаження.
Призначенню ЗГТ в післяопераційному періоді має передувати ретельне обстеження, яке необхідно проводити до оперативного лікування (обстеження молочних залоз, верифікація екстрагенітальної патології, дослідження ліпідного та вуглеводного обмінів).
У пацієнток із вихідними метаболічними порушеннями, Фемостон є препаратом вибору для реалізації ЗГТ після оперативного лікування, оскільки адекватно попереджує або зменшує у жінок із ММС вираженість проявів ПОЕС, справляє позитивний вплив на чутливість тканин до інсуліну та ліпідний профіль, надає можливість корекції дози гормонів відповідно до отриманих результатів.
ЛІТЕРАТУРА
- Caro J.F. Insulin resistance in obese and nonobese men / J. Clin. Endocrinol. Metab. – 1991. – P.73691-73695.
- Hulley S., Grady D., Bush T. et al. For the Heart and Estrogen /progestin Replacement Study (HERS) Research Group. Randomized trial of estrogen plus progestin for secondary prevention of coronary heart disease in postmenopausal women / JAMA. – 1998. – V.280, № 7. – P.605-613.
- Rossouw J.E., Anderson G.L., Prentice R.L. et al. For the writing group for the Women's Health Initiative investigators: Risk and benefits of estrogen plus progestin in healthy postmenopausal women: principal results from Women's Health Initiative randomized controlled trial / JAMA. – 2002. – V.288. – P.321-333.
- Spencer C.P., Godsland I.F., Stevenson C. Is there a menopause metabolic syndrome? / Gynecol. Endocrinol. – 1997. – V.11. – P.341-355.
- Григорян О.Р. Влияние препарата «Фемостон 1/5» на композиционный состав тела у женщин с сахарным диабетом 2 типа в период постменопаузы // Ожирение и метаболизм. – 2004. – № 2. – С.30-35.
- Григорян О.Р., Анциферов М.Б. Заместительная гормональная терапия у женщин, больных сахарным диабетом, в период пери- и постменопаузы. М., 2001. – 24 с.
- Калашникова М.Ф., Сыч Ю.П. Катхурия Ю.Б. и др. Использование свойств гестагенного компонента заместительной гормональной терапии у больных с эндокринопатиями // РМЖ. – 2000. – Т.8, № 11. – С.7-18.
- Мельниченко Г.А., Чазова Т.Е., Катхурия Ю.Б. Применение фемостона у женщин с сахарным диабетом в пери- и постменопаузе // Врач. – 2000. –№ 1. – С.2-4.
- Перова Н.В. Атерогенные нарушения метаболизма липидов // Нефрология и диализ. – 2001. – Т.3, № 3. – С.12-20.
- Руководство по климаксу: руководство для врачей / Под ред. В.И. Кулакова, В.П.Сметник – М.: Медицинское информационное агентство. 2001. – 685 с.
- Руководство по эндокринной гинекологии / Под ред. Е.М.Вихляевой. – М.: ООО «Медицинское информационное агентство», 1998. – 768 с.
- Шестакова И.Г. Влияние заместительной гормональной терапии препаратом Фемостон на массу тела и углеводный обмен у женщин в перименопаузе // Проблемы репродукции. – 2001. – № 4. – С.46-48.
- Шестакова И.Г. Влияние различных режимов заместительной гормональной терапии на массу тела, углеводный обмен и липидный спектр крови у женщин в климактерии // Климактерий и постменопауза. – 2000. – № 3. – С.22-24.
ПИРОГОВА В.І., МІСЮРА А.Г.
Львовский национальный медицинский университет имени Данила Галицкого
Кафедра акушерства, гінекології та перинатології ФПДО
Правова інформація: htts://medstrana.com.ua/page/lawinfo/
«Информация для медицинских работников / первый живой профессиональный портал для практикующих врачей»