
«Информация для медицинских работников / первый живой профессиональный портал для практикующих врачей»
Врачебная практика
Новое на портале
- Новости 03.03.2021 Рецепт успіху в професії лікаря - на recipe.com.ua
- Новости 22.02.2021 Найпопулярніші харчові добавки, які приймають для підтримки організму в тонусі
- Новости 22.02.2021 4 витамина для поддержания иммунитета зимой
- Новости 22.12.2020 Как поддержать организм в стрессовый период жизни?
- Статьи 26.05.2020 Враження нервової системи при COVID-19
- Новости 25.05.2020 Аортокоронарное шунтирование в Турции
- Новости 15.05.2020 Изучается возможность применения флувоксамина для профилактики гиперцитокинемии у пациентов с COVID-19 легкой и умеренной степени тяжести
- Новости 15.05.2020 Подтверждена способность дексразоксана уменьшать кардиотоксичность, связанную с применением антрациклинов, при лечении острого миелоидного лейкоза у детей
- Новости 13.05.2020 Особенности течения коронавирусной инфекции COVID-19 у детей: новые данные
- Новости 13.05.2020 Нарушения сна как фактор риска обострения бронхиальной астмы у пациентов взрослого возраста
Морфологічні критерії тяжкості некротичного панкреатиту: поширення некрозу та респіраторні ускладнення
Для вивчення морфологічних змін в легенях хворих, які померли в різних фазах і на фоні різних ускладнень деструктивного панкреатиту, і порівняння їх з важкістю деструктивного процесу в заочеревинному просторі авторами проаналізовано патолого-анатомічне обстеження легенів 10-ти померлих пацієнтів, що лікувались з приводу панкреонекрозу.
Гострий панкреатит належить до категорії хірургічних захворювань, які нерідко супроводжуються екстраабдомінальними ускладненнями та поліорганною недостатністю. Серед найбільш частих форм органної недостатності виділяється – легенева. Важкі респіраторні порушення, які можуть виникати при панкреонекрозі, суттєво погіршують прогноз захворювання; летальність при такому взаємно обтяжуючому поєднанні коливається в межах 37 – 80%. Проблема загострюється можливістю розвитку легеневої недостатності в різні фази гострого панкреатиту, при яких хірургічна тактика принципово відрізняється. Для вивчення морфологічних змін в легенях хворих, які померли в різних фазах і на фоні різних ускладнень деструктивного панкреатиту, і порівняння їх з важкістю деструктивного процесу в заочеревинному просторі авторами проаналізовано патолого-анатомічне обстеження легенів 10-ти померлих пацієнтів, що лікувались з приводу панкреонекрозу.
В усіх хворих в комплексі поліорганної недостатності спостерігалась – легенева (необхідність тривалої штучної вентиляції легень).
Оцінка морфологічних змін в легенях здійснювалась з врахуванням поширення некрозу в підшлунковій залозі та заочеревинному просторі, а також – термінів захворювання.
Виявлено:
- у 5 хворих – вогнищевий некроз в підшлунковій залозі;
- тотальий/субтотальний некроз – у 5-ти хворих.
Парапанкреатична деструкція оцінювалась шляхом визначення кількості «некротичних доріг». Останні поєднувались як з вогнищевим, так і тотально-субтотальним панкреонекрозом, і вражали від одної до шести зон заочеревинного простору (параколон, паранефрон, мезоколон, мезентеріум над залозою – зліва).
Летальний наслідок наступив на ранніх стадіях захворювання в терміни до 10 днів у 6-ти хворих, на фоні гнійно-септичних ускладнень в терміни понад 10 днів – у 4-х хворих.
Аутопсійні препарати легень досліджувались шляхом гістологічного фарбування гематоксилін-еозином та гістоімунохімічного – з антитілами до марк ера гранулоцитів – сигнального протеїну CD15.
Критеріями гістологічного дослідження служили ознаки респіраторного дистрес-синдрому дорослих:
- гіперемія;
- десквамація пневмоцитів;
- інтерстиціальний набряк та запалення;
- інтраальвеолярний набряк та запалення;
- амілоїдні тіла;
- гіалінові мембрани;
- фібробластна проліферація;
- фіброз.
Гістоімунохімічні дослідження оцінювались шляхом визначення поширеності гранулоцитарної інфільтрації (дифузно/локально) та активності запалення (ступінь насиченості фарбування за трьохбальною шкалою).
У хворих на некротичниий панкреатит виявлено морфологічні ознаки гострого респіраторного дистрес-синдрому дорослих, поширеність і співвідношення яких свідчили про різні стадії альвеолярного пошкодження та (або) різноманітні ушкодження окремих частин легень респіраторним дистрес-синдромом.
У легенях пацієнтів, померлих з діагнозом некротичний панкреатит, спостерігається експресія CD15, яка характеризує поширеність та активність запального процесу.
Результати гістоімунохімічних досліджень в окремих хворих свідчать, що тяжкість респіраторних ускладнень не завжди корелює з поширеністю деструкціїї в заочеревинному просторі і тривалістю захворювання.
Для порталу «Страна врачей»
По матеріалам авторів: Д. Бідюк, Ю. Бісярін, У. Кніпшільд, Н. Губер, М. Шверер
Клініка загальної хірургії, інститут патології, Львів
Клініка вісцеральної та трансплантаційної хірургії, військовий шпиталь, Ульм
Правовая информация: htts://medstrana.com.ua/page/lawinfo/
«Информация для медицинских работников / первый живой профессиональный портал для практикующих врачей»