«Информация для медицинских работников / первый живой профессиональный портал для практикующих врачей»
Лікарська практика
Нове на порталі
- Новини 11.10.2024 Штучний інтелект у фармації: перспективи, переваги та потенційні ризики
- Новини 27.08.2024 Вакансії медсестри у Вінниці: особливості та вимоги до кандидатів
- Новини 07.11.2023 Мезотерапія - що це за процедура, особливості проведення і коли потрібна?
- Новини 31.07.2023 Безопераційні методики корекції нижнього повіка
- Новини 31.05.2023 Лечение метастазов в печени на поздних стадиях рака
- Новини 16.05.2023 Лікувальна фізкультура та профілактика варикозу
- Новини 23.03.2023 Що не можна робити онкологічним хворим
- Новини 05.12.2022 Лазерна корекція зору: лікар клініки “Новий Зір” розвінчує необґрунтовані страхи
- Новини 15.07.2022 Лечение синдрома вагинальной релаксации
- Новини 24.11.2021 Нашего малыша принес не аист: женщина поделилась опытом ЭКО
Варикозна хвороба малого тазу: профілактика, лікування, симптоматика
Варикозна хвороба молого тазу та варикозне розширення оваріальних вен – оваріоцеле у жінок репродуктивного віку. Воно призводе до порушення менструального циклу, маточних крововиливів, підтримує запаленні та дегенеративні процеси в яєчниках, що може призвести до важких гінекологічних та онкологічних проблем.
Сьогодні в Україні, нажаль, ця тема має більш науково-дослідницький характер, ніж практичний, бо методи консервативного лікування цього захворювання є або дорогими, або мало ефективними чи зовсім не ефективними. Зараз науці відомо декілька шляхів лікування варикозної хвороби малого тазу, це:
- Консервативне лікування, що носить симптоматичний характер;
- Хірургічне втручання;
- Склеротерапія.
До консервативного симптоматичного лікування зазвичай відносять наступні лікувальні та профілактичні заходи:
- нормалізація умов праці й відпочинку;
- корекція раціону харчування: збільшення кількості овочів, фруктів, рослинної олії, відмова від гострої їжі, алкоголя та куріння;
- фізіотерапія;
- обов'язкове носіння лікувальних колготок другого копресійоного класу;
- прийом флебопротекторів;
- при вираженому больовому синдромі – прийом не стероїдних протизапальних препаратів та гістагінвмісних засобів;
У разі збереження больового синдрому після консервативного лікування застосовують хірургічне втручання, шляхом відкритої резекції статевих вен із за очеревинного або лапаротомного доступу.
Медицині відомий ще один метод лікування захворювання – склеротерапія.
Склеротерапія - це введення у вену за допомогою найтонших голок особливого препарату-склерозанта, який утворює пробку, що повністю перекриває кровотік. Стінки судин склеюються, і хвора вена виключається з кровоносної системи. Через деякий час вена деградує і перетворюється на тонкий джгут зі сполучної тканини, який повністю непомітний. При цьому важливо відзначити, що видалення підшкірних вен не заважає потоку крові і безпечно для організму. Через поверхневі вени, які вражає варикоз, в нормі протікає лише 10 відсотків крові. Інше навантаження беруть на себе глибокі вени ніг. Такий малоінвазивний метод володіє безперечними перевагами перед альтернативними методами. До таких переваг відносять не тільки атравматичність, а ще й малий термін реабілітації після проведення. Ця процедура абсолютно не залишає після себе рубців, що можна віднести до чудового косметичного ефекту. Нажаль, склеротерапія досить коштовна процедура, бо препарату-склерозанти які використовують, коштовні. Це є однією із головних причин, чому в Україні цей малоінвазивний метод лікування варикозної хвороби використовують дуже рідко – тільки в кожному треттємувипадку, тоді як у розвинених країнах поширеність цього методу досягає 90 відсотків. [1]
Багато жінок, навіть не підозрюють, що вони хворі на варикозну хворобу, через що її лікування та профілактика стає ще важчою. Кожна 2 жінка є носієм цієї, по суті, важкої хвороби, яка може призвести до важких наслідків. По-перше, найпоширенішою причиною виникнення варикозної хвороби є ненормалізовані умови праці та відпочинку. Стояча або сидяча робота – один із злючих ворогів венозної системі жіночого тазу або нижніх кінцівок. Також, не останнім чинником, що впливає на формування хвороби є початок статевого життя у ранньому віці. [2,3]
Варикозна хвороба малого тазу не має чіткої симптоматики, але можна зазначити декілька симптомів, які б могли вказувати на варикозну хворобу малого тазу. До симптом хвороби можна віднести:
- пелвалгію, що виникає при статичних навантаженнях, перегріванні або важких фізичних навантаженнях;
- диспаренурію;
- виражений передменструальний синдром;
- дісменорею;
- біль та підвищену чутливість в області вульви.
Слід зазначити, що болі при варикозній хворобі малого тазу не рідко плутають із звичайними болями унизу живота при харчових отруєннях. [2]
Варикоз, або варикозне розширення вен, - стійке і незворотне розширення і подовження вен нижніх кінцівок з стоншуванням венозної стінки і утворенням «вузлів» у результаті грубої патології венозних стінок, а також недостатності роботи їх клапанів внаслідок генетичного дефекту. Із давніх часів такі лікарі як Гіппократ, Авіценна, Гален і Парацельс, намагалися лікувати варикоз, але безуспішно. Вивченню захворювання довгі роки присвятив знаменитий італійський анатом і лікар Марчелло Мальпігі, який відкрив понад 300 років тому механізми капілярного кровообігу, але варикозна хвороба вен малого таза все ще залишається недостатньо вивченою проблемою незважаючи на те, що в сучасній літературі наводяться кілька тисяч спостережень успішної діагностики та лікування цього захворювання. Поліморфізм і неспецифічність клінічних проявів варикозної хвороби вен малого таза обумовлюють грубі діагностичні помилки, що мають найчастіше сумні наслідки. [1,4]
Список використаних джерел інформації
- Мозес В. Г. Варикозное расширение вен малого таза у женщин // Новости медицины и фармации, 2005, октябрь – ноябрь, № 18 (178), с. 17.
- Кириенко А. И., Богачёв В. Ю., Прокубовский В. И. Варикозная болезнь вен малого таза. Флебология под ред. В. С. Савельева, Москва, Медицина, 2001.
- Гаврилов С.Г. Варикозная болезнь вен малого таза: современное состояние проблемы / С.Г. Гаврилов, О.И. Бутенко, М.А. Черкашин // Анналы хирургии. — 2003. — №1. — С. 7-12.
- Антипов Н.В., Гаврилов А.О., Колесникова И.А., Зарицкий А.Б., Заплавский А.В. Морфогенез овариоцеле и гистоструктурные изменения в яичнике при его наличии. //Український морфологічний альманах, 2013, Том 11, № 1, с. 3 – 5.
Кумачев Александр Сергеевич
Правова інформація: htts://medstrana.com.ua/page/lawinfo/
«Информация для медицинских работников / первый живой профессиональный портал для практикующих врачей»