«Информация для медицинских работников / первый живой профессиональный портал для практикующих врачей»
Лікарська практика
Нове на порталі
- Новини 11.10.2024 Штучний інтелект у фармації: перспективи, переваги та потенційні ризики
- Новини 27.08.2024 Вакансії медсестри у Вінниці: особливості та вимоги до кандидатів
- Новини 07.11.2023 Мезотерапія - що це за процедура, особливості проведення і коли потрібна?
- Новини 31.07.2023 Безопераційні методики корекції нижнього повіка
- Новини 31.05.2023 Лечение метастазов в печени на поздних стадиях рака
- Новини 16.05.2023 Лікувальна фізкультура та профілактика варикозу
- Новини 23.03.2023 Що не можна робити онкологічним хворим
- Новини 05.12.2022 Лазерна корекція зору: лікар клініки “Новий Зір” розвінчує необґрунтовані страхи
- Новини 15.07.2022 Лечение синдрома вагинальной релаксации
- Новини 24.11.2021 Нашего малыша принес не аист: женщина поделилась опытом ЭКО
Закон України «Про засади запобігання та протидії корупції в Україні» та його вплив на медичну діяльність
Закон України «Про засади запобігання та протидії корупції в Україні» № 3206-VI вступив у дію 01 липня 2011 року. Серед багатьох новел, Законом значно розширений і конкретизований перелік осіб, що є суб’єктами відповідальності за корупційні правопорушення. Тепер до суб ‘єктів корупційних правопорушень зараховано не тільки осіб, уповноважених на виконання функцій державного і місцевого самоврядування, як це було раніше, а і посадових осіб, юридичних осіб публічного права, які одержують заробітну плату за рахунок державного чи місцевого бюджету та, у деяких випадках, посадови особи юридичних осіб приватного права.
Прийнятим Законом «Про засади запобігання та протидії корупції в Україні», серед інших осіб, до числа таких суб’єктів включені:
- посадові особи юридичних осіб публічного права, які одержують заробітну плату за рахунок державного чи місцевого бюджету;
- особи, які постійно або тимчасово обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків або особи, спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків у юридичних особах приватного права незалежно від організаційно-правової форми.
Таким чином, положення нового антикорупційного законодавство торкаються й галузі медицини.
Закон України «Про засади запобігання та протидії корупції в Україні» та медики як суб ‘єкти відповідальності за корупційні правопорушення
Системний аналіз Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції в Україні» № 3206-VI дає підстави стверджувати, що від тепер медичні працівники, які працюють в лікувальних закладах, незалежно від форми власності і відповідають одному із критеріїв визначених в Законі, є суб’єктами відповідальності за корупційні правопорушення.
До таких осіб можна віднести головних лікарів, їх заступників, завідувачів відділень, лабораторій, служб тощо, які працюють в лікувальних закладах незалежно від форми власності. Але проте обмеження щодо діяльності, згідно прийнятого Закону, у медичних працівників державного та приватного сектору дещо відрізняються.
Законом встановлена заборона, зокрема, на отримання зазначеними особами, що працюють в державних та комунальних закладах охорони здоров’я, дарунків від юридичних і фізичних осіб за рішення, які приймаються в їх інтересах, причому як безпосередньо такою особою, так і, за її сприяння, іншими посадовими особами та органами, а також, коли особа, яка дарує дарунок, є підпорядкованою особою.
Дозволяється отримання дарунків, які відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність, та пожертви, якщо вартість таких дарунків (пожертв) не перевищує 50 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленої на день прийняття дарунка (пожертви), одноразово. А сукупна вартість таких дарунків (пожертв), отриманих з одного джерела протягом року – однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного року.
Новелою Закону також є положення, яке зобов’язує посадових осіб юридичних осіб публічного права, які одержують заробітну плату за рахунок державного чи місцевого бюджету з 1 січня 2012 року, щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за минулий рік.
Крім того, слід мати на увазі, що в декларації зазначаються також відомості про доходи, нерухоме майно, транспортні засоби, вклади у банках, цінні папери та інші активи, фінансові зобов’язання членів сім’ї.
За вчинення корупційних правопорушень винні особи притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності.
Вплив нового антикорупційного законодавства на сферу медичної діяльності – тема семінару для фахівців профілактично-лікувальних закладів
Більш детально питання стосовно впливу положень Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції в Україні» № 3206-VI на медичних працівників вивчаються медичними юристами та іншими фахівцями з права.
Зокрема, головні лікарі, їх заступники, завідувачів відділень, лабораторій та медичних служб, медичні працівники, що не займають головуючих посад та інші зацікавлені особи мають нагоду отримати найсвіжішу інформацію стосовно змін у діяльності працівників лікувально-профілактичних закладів, пов’язаних з прийняттям нового антикорупційного законодавства в Україні, відвідавши міні-семінар «Вплив нового антикорупційного законодавства на сферу медичної діяльності», що відбудеться 7 вересня 2011 року у м. Києві.
Олена Бабич, адвокат,
керуючий партнер Юридичної компанії «Бабич і Партнери»
Правова інформація: htts://medstrana.com.ua/page/lawinfo/
«Информация для медицинских работников / первый живой профессиональный портал для практикующих врачей»